Blikače a svítilny
Blikače a Svítilny
Vánoční blikající hvězda II.
Jedná se o vánoční hvězdu, kdy se rozsvěcí jednotlivé barevné paprsky.
LED svítilna s regulací svitu
Maximální proud LED určují použité tranzistory ( na obrázku dva paraelně 10R z důvodu lepšího rozložení ztrátového výkonu ) .
Tranzistor můžete použít v podstatě jakýkoliv výkonový s PNP přechodem.
Ještě dodáme, že proud diodami a tím i svit LEDek je regulovatelný v plném rozsahu to znamená 0- 100% svitu a to, že LED diody ( 10 bílých po 20 mA ) musí být zapojeny paraelně.
Schéma zapojení:
Napájecí napětí 3V. Nejlépe li-on akumulátor z telefonu.
Jednoduchý tranzistorový indikátor vybuzení s LED
Signál z koncového zesilovače je přes rezistor R1 přiveden na diody D1 a D2. Dioda D1 odřízne záporné půlvlny. Diody D2 a D3 zakřivují charakteristiku indikátoru do logaritmického tvaru. Kladné půlvlny otevírají tranzistor T1, který přes tranzistor T2 vybíjí kondenzátor C1. Čím je na vstupu silnější signál, tím je napětí na C1 menší. Tranzistory T4 až T10 zapojené za emitorovým sledovačem se postupně zavírají a rozsvěcují další LED tak, že přestanou "odvádět" proud k zemi.
Teplotní závislosti jednotlivých prvků se navzájem kompenzují, a proto je vhodné umístit celý indikátor na jedinou desku. Zapojení svádí umístit rezistory R8 až R14 a tranzistory T4 až T10 na čelní panel mezi LED, zbytek na samostatnou desku a obě části propojit pouze třemi vodiči. V tomto případě umístíme obě části tak, aby neměly během provozu příliš odlišnou teplotu. Zdroj předpětí s diodami D4 a D5 a rezistorem R15 může být společný pro zdroj proudu (R16 a T11) v indikátoru výkonu druhého kanálu zesilovače. Indikačními LED teče proud asi 15 mA. Pro jiný proud LED stačí upravit odpor rezistoru R16. Není-li potřeba indikovat "nulu", lze vypustit LED1 a nahradit ji zkratem. Indikátor pak bude pracovat od napětí 15 V.Indikátor nastavíme trimrem P1 tak, aby právě zhasla LED2. LED1 pochopitelně svítí trvale.
Pro správnou funkci je třeba indikátor připojit ke zdroji signálu s vnitřním odporem menším než 1 kOhm. U zesilovače se symetrickým napájením připojíme vstup indikátoru přímo na výstup zesilovače, u zesilovače s nesymetrickým napájením až za výstupní kondenzátor. U můstkového zesilovače s nesymetrickým napájením, tj. bez oddělovacího kondenzátoru je to trochu složitější. Signál z jedné větve můstku oddělíme kondenzátorem 100 µF. Za kondenzátor připojíme k zemi rezistor s odporem 100 Ohm. Indikátor pak připojíme k živému konci tohoto rezistoru. Protože na tomto rezistoru je jen polovina napětí výstupního signálu, bude indikovaný výkon jen čtvrtinový.
LED semafor
Úpravou zapojení světleného hada, již zde na stránkách publikovaného, dostaneme LED semafor, který funguje jako skutečný semafor to znamená : červená + žlutá - zelená - žlutá - červená. Dobu překlápění je možno nastavit trimrem P1.
K principu funkce není vlastně co říci. Stejně jako u světelného hada tvoří NE555 a okolní smetí tvoří příslušný signál, který posílá do 4017...
Schéma zapojení:
Seznam součástek:
R1- 100k
R3- 22k
R4, R5, R6- 330R
P1- ležatý trimr 1M
C1- 10u/ 16V
C2- 1u/ 16V
C3- 100n
D4- D9- 1N4148 nebo jiné rychlé diody ( 15V / 100mA )
IO1- NE555 + patice 8 dil
IC1- 4017 + patice 16 dil
Schéma zapojení v PDF, Eaglu, DPS, rozložení součástek ke stažení zde