DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Sirény

Vítejte na stránce moduly.wbs.cz v sekci Sirény

Úpravu tohoto bloku zahájíte dvojklikem...

Lodní siréna

 
Zapojení na obrázku generuje hluboký tón, který je podobný lodnímu signálu, který lodě používají v mlze. Aby bylo možno houkačku přizpůsobit pro různé reproduktory a pro jiná použití, je výše tónu nastavitelná. Připojením výkonnového zesilovače ( stačí zapojení s LM 386 ) lze tón zesílit na potřebnou hlasitost. 
Schéma tvoří dvoustupňoví zesilovač, který je přiveden kladnou zpětnou vazbou do nestabilního stavu, takže kmitá a generuje hluboký tón, jehož výšku lze nastavit potenciometrem. 

Napájecí napětí: 4,5-12V
Odebíraný proud: max 200mA
Repro: 4-8Ohm

Schéma zapojení:

 

Obrazek

 

Seznam součástek:
R1- 270k
R2- 220R
R3- 2k7
P- 500k
C1- 47n keramika
C2- 1u/25V
T1- BC858 nebo ekvivalent, možná vyhoví BC327
T2- BC 868 nebo ekvivalent, možný vyhoví BC337
Repro 4-8Ohm

 

 

Siréna s relé

 

Ze schématu zapojení je vidět, že zařízení obsahuje pouze 3 hlavní součástky. Jakékoli relé s přepínacím kontaktem, svitkový kondenzátor 1nF pro odrušení a převodní transformátor. Funkce je taková, že po stisku tlačítka přitáhne relé. Tím rozpojí svůj rozpínací kontakt a zase odpadne. Jakmile odpadne, rozpínací kontakt zase sepne a relé opět přitáhne a tak stále dokola. V cestě napájení je zapojen nějaký malý audiotransformátorek ze starého rádia. Ten musí mít primární vinutí tak malé, aby se přes něj relé dokázalo sepnout. Na sekundárním vinutí je připojen reproduktor.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siréna 2

 

Hračka  generuje zvuk policejní sirény. Kmitočet multivibrátoru s tranzistory T2 a T3 závisí na proudu tekoucím rezistory R4 a R5, který je rozmítán signálem s přibližně trojúhelníkovým průběhem generovaným časovačem 555 a snímaným z kondenzátoru C1. Výšku tónu sirény lze upravit změnou kapacity C3 a C4, rychlost rozmítání změnou C1 a R2, případně i C2. Signál z multivibrátoru je zesilován tranzistorem T4 a přiveden na reproduktor. Pro větší hlasitost můžete zmenšit odpor R7. Největší hlasitost dosáhnete, bude-li R7 zkratován, ale pak je vhodné na místě T4 použít tranzistor N-FET pro větší výkon (např. IRF510) a zvětšit kapacitu C5 alespoň na 1 000 µF. Také je nutno při zkratovaném R7 použít tvrdý zdroj nebo pro generátory (IC1 + T1 až T3) napětí stabilizovat. Reproduktor je pak připojen přímo na nestabilizované napětí ještě před stabilizátorem. Spínačem S1 můžete měnit rychlost rozmítání tónu. Sirénu lze napájet napětím 4 až 9 V. IC1 může být v bipolárním i CMOS provedení, funkce obvodu se nemění. Odběr proudu je podle napájecího napětí a odporu R7 až několik set miliampér. Zapojení bylo vyzkoušeno na nepájivém kontaktním poli. Nemá žádné záludnosti a mělo by pracovat na první pokus.

Obrazek

 

Siréna 1

 
Zapojení na obrázku může sloužit jako jednoduchá siréna pro zabezpečovací zařízení nebo pro "oživení" hraček. Na kondenzátoru C1 je napětí s přibližně pilovitým průběhem. Tímto napětím se řídí tranzistor T1, který periodicky zmenšuje odpor rezistoru R2 a tím mění kmitočet druhého oscilátoru. Toto řešení není příliš čisté, ale funguje. Tranzistory T2 a T3 slouží jako jednoduchý koncový stupeň. Pro správnou funkci je důležitý filtrační člen R4, C5 v napájení IO.

 

Obrazek